Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan, berrak suları, plajları, kaplıcaları, mesire yerleri,
doğal ve tarihi güzellikleriyle Edremit'in gezilecek yerlerinden bazılarını
Edremit gezi rehberimizde bulabilirsiniz...

Kazdağı Milli Parkı, ülkemizin önde gelen turizm bölgelerinden biri olan güzel Edremit körfezinin kıyısında yer almaktadır. Milli Park’ın çevresinde Thebe, Killa, Khrysa, Anderia, Antandros, Pedosos ve Astrya yerleşim bölgeleri bilinmektedir. Yakın çevrede 3 önemli antik kent bulunmaktadır. Bunlar Troya savaşlarından önce kurulmuş Edremit’e 6 km. uzaklıkta Adramyttion, dağın güneyinde Kaletaşı tepesinin üstünde kurulu Antandros ve Çanakkale il sınırları içinde yer alan Assos kentleridir. Kazdağı’nın yabancılar tarafından en ilginç bulunan yanı ise mitolojideki “ida dağı” efsanesidir.

  |  

Adı entografya müzesi olmasına rağmen yapılan bir bağışla dünyanın en büyük deniz kaplumbağsını (360 kg 197 cm) da bünyesinde bulunduran müze. yolunu şaşırmış ve hiç olmadık bir yerden çıkmış olan bu kaplumbağ bildiğimiz caretta carettalardan farklıdır ; sırtı tamamen deridir ve karada hiç nefes alamadığı için boğularak ölmüştür. bir kuzey ege turu yapılıyorsa olmazsa olmaz bir müzedir burası.

  |  

Sabahattin Ali öyküsünü yazmıştır. hasan ovalıdır, kız ise dağlı. kızın ailesi hasan'ın çok çelimsiz olduğunu dağda çobanlık yapamayacağını filan söylemiş, o da bunun üzerine kendisini kanıtlamak için bi rivayete göre un çuvalını bi diğerine göre de tuz çuvalını sırtında kaz dağına çıkarmak istemiştir, ama gücü yetmeyince suya düşüp boğulur.

  |  <
Adı Edremit Körfezi boyunca uzanan Kaz Dağları, oldukça geniş bir alan kaplıyor. Sütüven Şelalesi ise bu dağların denize bakan yamaçlarından birine kurulu Zeytinli Beldesi’nde bulunuyor. Çanakkale’den sahil yolunu izleyerek önce Altınoluk’a, oradan da Edremit yolu üzerindeki Zeytinlik sapağına ulaşmalısınız. Şehir merkezinden itibaren Sütüven tabelalarını izleyerek şelaleyi bulmak çok kolay.Koruma altında bulunan şelale, çam ormanlarıyla kaplı bir vadinin arasından akıyor.Şelaleye yaklaştıkça vadinin manzarası derenin coşkulu sesiyle karışıp daha bir güzelleşiyor.

  |  

Adı entografya müzesi olmasına rağmen yapılan bir bağışla dünyanın en büyük deniz kaplumbağsını (360 kg 197 cm) da bünyesinde bulunduran müze. yolunu şaşırmış ve hiç olmadık bir yerden çıkmış olan bu kaplumbağ bildiğimiz caretta carettalardan farklıdır ; sırtı tamamen deridir ve karada hiç nefes alamadığı için boğularak ölmüştür. bir kuzey ege turu yapılıyorsa olmazsa olmaz bir müzedir burası.

  |  

Antandros Antik Kenti, Edremit’in Altınoluk Mahallesi'ne 2 km. uzaklıkta yer alan önemli bir Troas kentidir. Mysia ile Troas arasında uzanan yolu kontrol eden stratejik bir konumda yer alan Antandros’un kuruluşu, bazı antik yazarlara göre Troia Savaşı’nın öncesine kadar uzanmaktadır. 2000 yılında yüzey araştırmasıyla başlanan akademik kazı çalışmaları 15. yılına girmiştir.

  |  
>

Çanakkale Bayramiç ilçesinde bulunan Ayazma Mesire Yeri de Kazdağları bölgesinin kuzey batısında yer alır. Bayramiç ilçesinden Ayazma Mesire Yeri bölgesine ulaşmak için 6 kilometrelik Evciler Beldesi yolu takip edilmelidir..

  |  
>

300 metrekare kapalı alanı, 2 farklı salon ve hediyelik eşya dükkanı, kafeteryası, 50 kişilik konferans salonundan oluşan Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler ve Muhacırlar, Kazdağı Milli Parkı, Kazdağı Endemik Bitkileri ve Faunası, Hasanboğuldu, Sutüven Şelalesi ve Sarıkız Efsanesi, Bölgedeki eski zeytinyağı fabrikaları ve zeytincilik, eski Edremit ve Körfez fotoğrafları ve belgeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit ziyaretleri ve Atatürk’ün balmumu heykeli, Milli Mücadelede Edremit Körfezi ve Kuva-yi Milliye Hareketi, Yolu Kazdağından geçmiş, iz bırakan değerler köşesinde çocukluğu Edremit ve Kazdağında geçmiş olan ”Benim meskenin dağlardır dağlar” diyen Sabahattin Ali köşesi ve balmumu heykeli, Kazdağları aşığı Tuncel Kurtiz’in Balmumu Heykeli ve eserleri, Çanakkale Destanı Kahramanı Havran’lı Koca Seyit Balmumu Heykeli, Edremit’li Şair Mustafa Seyit Sutüven, Son günlerini Kazdağlarında geçiren Ali Ekber Çiçek köşesi ve balmumu heykeli, Edremitli Klarnet Virtüözü Şükrü Tunar; fotoğraflar, dökümanlar, efemeralar, antik objeler, heykeller, maketler, görsel videolar ve balmumu heykeller eşliğinde işlenmekte ve sergilenmektedir.

  |  
>

Abone Ol

& Kampanyalar